Громадська організація «Освітній центр «Відкрите Знання» організувала 16 травня 2019 у HUB «Світ науки» фахову дискусію на тему: «ЗЕЛЕНА  АРХІТЕКТУРА – ЗЕЛЕНЕ  БУДІВНИЦТВО». У дискусії  прийняли  участьпрактики архітектори та будівельники, ландшафтні дизайнери, екологи, керівники та працівники  управлінь парками, територіями та рекреаційними об’єктами, студенти, викладачі. 

Предметом колективних роздумів та обговорень сталі питання: основні складові та напрямки зеленої архітектури та зеленого будівництва, що заважає їм розвиватися в Україні та м. Дніпро;  функції озеленення в архітектурі міста та внутрішньому просторі будівель та організацій;  можливості застосування системного підходу та нормативна база; як поєднати екологічність & економічність, функціональність & естетичність; громадські ініціативи з озеленення: що потрібно знати та на що звертати увагу мешканцям,- ці теми розкрили спікери та доповнили присутні фахівці.

Головна архітекторка м.Кам’янське Юлія Саєнко своїм виступом підвела аудиторію до висновку, що Зелена архітектура – це не модний тренд, а мейнстрим, головний напрямок на багато десятиріч, який має багатоплановий, системний характер. «Зелена архітектура – це процес надання техногенному урбаністичному середовищу людських якостей»,- заключила пані Юлія.

Процес управління зеленим господарством міста: проблеми та рішення,- на прикладі м. Дніпра розкрив пан Максим Музика, начальник управління парками та зеленими зонами міста  Дніпровської міської ради. Пан Максим докладно розповів про реалізацію програми міської ради з ревіталізації парків, скверів, бульварів, зелених масивів та зон рекреації міста, приведення у порядок нормативно-правової бази, поділився планами з створення інтерактивної мапи м. Дніпра, де можна буде бачити стан, відслідковувати  зміни, контролювати витрати з міського бюджету на ті або інші зелені зони, а  також вносити свої пропозиції. Основної меседж його виступу був таким: «кожна ділянка, кожна зелена зона навіть  мала – повинна мати власника, відповідальних, щоб був порядок» – і це головна мета нашої роботи, бо на сьогодні 90% зелених зон мають невизначений статус та межі. Також потрібна співпраця між органами влади, фахівцями та громадянами, які бажають щось саджати у місті.

Цю тему продовжила Анастасія Саєнко, архітекторка (архітектурне бюро Саєнко & Недоля), авторка та керівник громадського проекту «Дніпро–зелене місто», який є одночасно освітнім та практичним. Вона визначила технології, без яких зелена архітектура не може бути реалізованої, а також необхідність вже на стадії проекту або плану бачити  результат: «як це виросте через 3-5-10 років, як люди будуть взаємодіяти з цими просторами», а також, що може стати  цьому на заваді. «Зелена архітектура – це емоції та люді», але з людьми треба розмовляти, пояснювати, навчати. Ситуативні пориви, які швидко гаснуть, треба переводити в системну роботу з мешканцями, залучення городян у процеси благоустрою міста – запорука збереження та покращення їх стану, виховання відповідальності.

Цю тезу підтримав пан Володимир Виборний, відомий ландшафтний дизайнер, він навів приклади зі своєї практики, як  «хочу таке! хочу тут!» – приводить до протилежних результатів; як мода на «екзоти» та « декоративні рослини» на вулицях міста приводять к марним витратам та засохлим рослинам через 1-2 роки, а багато енергії та ресурсів витрачаються не ефективно тому, що не  завжди залучають фахівців мешканці та бізнес.

Функції зелених насаджень в екосистемі міста розкрив пан Артем Павличенко, доктор наук, зав.кафедрою екології та технології захисту навколишнього середовища НТУ «Дніпровська політехніка», який був модератором зустрічі і вміло вів дискусію у продуктивному руслі.

Любов Чернова, соціолог-урбанистка, Голова Правління «Відкрите Знання» доповнила: «зелений простір як міста, так і окремих приміщень має не тільки  екологічний або оздоровчий ефект, а також гармонізує психологічний стан людини та соціальні відносини, тому зелена архітектура – комплекс взаємопов’язаних  рішень, які створюють живу систему, що гармонійне розвивається на локальної території».

Урбаністка та дизайнерка Анна Гуськова з м. Кам’янське показала,  що зелений простір міста, крім того, працює як культурний  патерн, в цьому його велика сила та вплив на формування ідентичності,  любові до міста. Архітектор Дмитро Едельштейн (арх. бюро «DRUID project bureau»)  наприкінці дискусії додав : «зелена архітектура та зелене будівництво – це подолання людського егоїзму»,  бо потрібне себе обмежувати, робити додаткові зусилля, змінювати свої стали звички, відмовлятись від чогось але без цього не буде майбутнього.  

Поставлені цілі дискусії були досягнути. Визначені можливості комплексного поєднання  еко-архо-техно-сфер у процесі сталого розвитку міста. Відбувся змістовний та предметний міждисціплінарний діалог представників суміжних професій: архітектори, ландшафтники, екологи, інженери – будівельники, настільки  продуктивний, що час минув не помітно і публіка не хотіла розходитися. Усвідомлена необхідність плідної співпраці між органами місцевої влади, фахівцями та громадськими рухами в сфері реновації  існуючих та створенні нових зелених зон та ліній міста.

Спікерами були:
  • Юлія В’ячеславівна Саєнко – начальник управління містобудування та архітектури міської ради, головна  архітекторка м. Кам’янське, членкіня національної Спілки архітекторів України;
  • Максим  Іванович  Музика –  начальник управління парками та зеленими зонами м. Дніпра,  Дніпровської міської ради.
  • Анастасія Саєнко – архітекторка (арх. бюро Саєнко & Недоля), авторка  та керівниця проекту «Дніпро – зелене місто».
  • Анна Гуськова  – урбаністка, дизайнерка, м. Каменське.
В  дискусії виступили: 
  • Володимир Кулябко – доктор техн. наук, професор Придніпровської державної академії будівництва та архітектури, Віктор Захарченко – директор міського КП «Дирекція територій та об’єктів рекреації» Дніпровської міської ради; Володимир Виборний – ландшафтний дизайнер, власник приватного підприємства «Дім та сад»; Лідія Зоря – громадський активіст проекту «Дніпро зелене місто»;
  • Сергій Іщенко – працівник міського КП «Дирекція територій та об’єктів рекреації», Дніпровської міської ради; Дмитро Едельштейн –  архітектор (арх.бюро «DRUID project bureau»).
Презентацію доповіді А.Гуськової дивіться за посиланням.

#green_architecture   #green_ engineering #Днепр_зелений_город #зелена_архітектура  #зелене_будівництво #Дніпро_зелене_місто  #openknowledgeua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Post Navigation