15 березня  2018   в Освітньому HUBі «Світ науки», що працює  в центральної бібліотеці  м. Дніпро відбулась Панельна дискусія,  організована ГО «Освітній центр «Відкрите Знання» на тему «РЕНОВАЦІЇ ПУБЛІЧНИХ ПРОСТОРІВ: ЗМІНА ЕПОХ – ЗМІНА КУЛЬТУР –  ЗМІНА ФУНКЦІЙ».

Загальні тенденції, нові підходи та рішення до оновлення публічних просторів в процесі переходу до постіндустріального суспільства, які напрацьовані у світової та вітчизняної архітектурі дуже ретельно розкрила архітектора, членкіня Національної Спілки архітекторів України, співзасновниця   бюро «FILIMONOV & KASHIRINA architects»  НАТАЛІЯ КАШИРІНА (м.Дніпро).  Пані Наталія показала відмінність «Публічних просторів» від «Суспільних просторів» і проаналізувала як ці відмінності впливали на людей  з ними пов’язаних. Особу увагу публіки привернула тема залучення громадськості до процесу перетворень  і нових  проектів.  Також пані Наталя продемонструвала приклади втілених в Україні проектів  перетворення  простору побудованому на нових принципах за участю громадян або таких, де позитивні взаємодії та комунікації громадян закладені в архітектурно планувальні рішення,  серед них  проекти свого бюро, частина яких вже реалізована, а деякі готуються до реалізації.

З презентацією дискусії можете ознайомитись за посиланням.

Як публічні простори впливають на процес СОЦІАЛІЗАЦІЇ ОСОБИСТОСТІ В МЕГАПОЛІСІ, особливе на дітей та молодь, освітила у своєму виступі урбаністка, художниця – інсталяторка АННА ГУСЬКОВА (м. Камянське). Акцент пані Анною був зроблений на процеси стихійних перетворень, деформацій та занепаду  суспільних просторів в пострадянської Україні  наслідками чого стає  девіантна та маргінальна поведінка,  відчуженість між людьми. Потім булі наведені  приклади,  як їх можна оновлювати, змінюючи їх призначення або функції  з урахування нових задач та потреб населення. Також був оприлюднений  авторській проект  де нові ідеї були закладені у концепцію публічного спортивно розважального комплексу туристичного міста.

Макс Колесніков, Дмитро Ейдельштейн, архітектори «DRUID project bureau» (м. Дніпро) повідали про свій досвід роботи з Новоалександровської об’єднаної територіальної громадою в процесі розробки  нового громадського центра «Народний дім» для соціально-політичних та соціокультурних потреб громади, це нові можливості, що з’явились у громад в результаті реформи децентралізації  в Україні.  Вони розповіли про  поетапну учать громадських активістів та керівництва громади у ході роботи над проектом та зв’язку проекту із загальним стратегічним планом розвитку громади та громадянського суспільства, розкрили проблеми, які виникли на начальних етапах роботи і яким чином їх вдалося вирішити. Проект вже отримав схвалення від мешканців на громадських слуханнях і  пройшов дозвільні та погоджувальні процедури в  держорганах. Саме такої позитивний приклад взаємодії «творців» – «мешканців»- «влади» потрібен зараз для перетворення публічних просторів відповідно новим потребам суспільства.

Ще з одним прикладом  як ініціатива самих громадян може втілюватися на мікрорівні і перетворювати внутрішні простори дитячих лікарень через розміщення там спеціальних ігрових модулів для діток різного віку ознайомила присутніх  учасниця, радниця та коордінаторка проекту «CUBA BUBA» Марія Зелена. Проект  успішно прошов апробацію у трьох закладах  м.Дніпра  зараз планується ще декілька об’єктів.  Важливе, що даний проект реалізований цілком силами громадськості на спонсорські кошти (п.В.Брусиловська).  пані Марія розповіла як за допомогою зонування простору,  дизайну та арт-терапії  можна допомагати не тільки хворим  дітям, а й батькам і персоналу. Проект «CUBA BUBA»  получає все більш суспільної підтримки, з задоволенням  к ньому приєднуються психологи – терапевти, персонал лікарень та студенти дизайнери. Більш детально див. https://www.cuba-buba.com/

Після кожної доповіді були палки дискусії та багато питань. Центральною темою було бажання знайти баланс між приватними та колективними інтересами, пошук способу організувати конструктивну взаємодію між громадськістю, владою та проектувальниками, архітекторами  на всіх стадіях розробки проектів реновацій публічних просторів. Якщо враховувати, що ці простори  мають дуже важливі соціальні функції для подальшого розвитку поселень і формують  ментальні настанови та хабітальні нахили наступних поколінь,то участь самих мешканців (в різних формах) є невід’ємною умовою, а не просто даниною моди або ознакою демократичності процесів, хоч останнє також важливе. Новації, які не сприймаються мешканці визивають відторгнення, спаплюження та не живуть довго. Надати мешканцям розуміння значення та наслідків архітектурних рішень, необхідного для усвідомленого голосування – завдання таких зустрічей як наша дискусія, яка маємо надію буде мати продовження.

Вела зустріч кандидат філософських наук, соціологіня – урбаністка, голова Правління ГО «Освітній центр «Відкрите Знання» Любов Чернова.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Post Navigation